Дарія Віконська
Дарія Віконська (1893-1945)
У західноукраїнській періодиці виступала як критик, мистецтвознавець, автор чудових етюдів-акварельок (“Соняшники”, “Іриси”, “Бегонія”, “Аннамітський шаль”, “Павлине око”, “Білі іриси”, “В’язні”, “Фрагменти”, “Імпресіоністичне”). Відома також збіркою нарисів “Райська яблінка” (1931), монографією про Джеймса Джойса (1934), томом есеїв “За державну бронзу” (1938).
Дарія Віконська. Чар Далекого Сходу
У невеличкій відчитовій салі ряди крісел заповнені гістьми, цікавими довідатись дещо про переживання молодої подорожниці.
На пришпиленій до стіни географічній карті ланцюг червоних крапок зазначує перебуту нею дорогу довкола світа. Вернувшись на кілька тижнів до краю, вона бажає поділитись багацтвом своїх вражінь зі своїми краянами.
Рука її водить тонкою паличкою по брунатних та білих плямах, що зображують моря та континенти на орієнтаційній карті. (Карта, виготовлена спеціяльно на відчит, упрощена).
Чуємо магічні слова: Марсей, Порт-Саїд, Джібуті, Кольомбо, Саїґон. Трирічний побут в Індо-Китаю і поворотна дорога: Сінгапура, Ява, Балі, Австралія, Нова Зеляндія, Тагіті, Сан-Франціско, Ню-Йорк, вкінці назад у Париж.
- Увійдіть щоб залишати відгуки
- Читати далі
- 3232 перегляди
Франко в гостині у Федоровича
(з книги М.Рудницького «Письменники зблизька». Оповідання «Василь Щурат», розділ «Ненаписана стаття»)
«Хтось зауважив, що зовсім зрозуміло, чому Франко не міг займатися практичними «орудками», не маючи нікого біля себе.
— Франко, — пояснював Щурат, якби був директором гімназії, теж всі папери писав би особисто і сам складав би розклад годин. Він звик дома нікому не доручати жодних справ. Коли б він звернув увагу на те, що їсть, то міг би розкритикувати всі основи нашої гастрономії! Були такі дні, коли він не був певний, чи вже обідав.
- Увійдіть щоб залишати відгуки
- Читати далі
- 1574 перегляди
English
Polski
І. Федорович-Малицька. Економічна незалежність жінки
Жінки осягнули в громадянському житті мабуть усе, чого хотіли: допущення до всіх майже професій, рівність політичних і громадянських прав, з виїмком права подружого.
Це болюча й найбільш актуальна точка законодавства, тому й незвичайно цікавить усіх свідомих жінок. Однак про подруже право, яке вимагає конечної реформи, тут говорити не будемо. Є іменно побіч цих, законами усталених, прав, ще багато моментів, не так залежних від друкованих прав, як від даного стану фактичних умов, наслідком яких замужна жінка є або рівіновартним товаришем мужа, або його пониженою підданою.
Цим рівноуправненням поза законами повинні ми займатися тим більше, що природні права звичайно сильніші від друкованих.
Якіж є прикмети, що силою фактів надають жінці рівне з мущиною становище у подружому житті.
- Увійдіть щоб залишати відгуки
- Читати далі
- 1485 переглядів
English
Polski
Дарія Віконська. Буття й знання
Nous ne pensons jamais que ce que nous pensons nous cache ce que nous sommes.
(Ми не задумуємося ніколи над тим, що те, що ми думаємо заслоняє нам те, чим ми є)
Paul Valéry – monsieur Teste
– Вік наш – вік реклями. Деколи маю ніякове почування – що не істнує нічого поза тим, про що пишуть газети та сповіщає радіо...
Так не є. А всеж розголос і рекляма так сильно заволоділи модерним життям, що кождий в нас мав менш-більш таке саме вражіння, як і я: про що не чуємо та не читаймо, те наче не істнує.
Богато зпоміж газетних новин, зпоміж вихвалюваних світовою рекламою матеріяльних та духових продуктів, не є тим, чим представляє їх преса та рекляма.
Чи важніша дійсна вартість, про яку ніхто не згадує, чим мірнота, яку звеличують?
- 1 коментар
- Читати далі
- 2487 переглядів
English
Polski
І. Федорович-Малицька (Дарія Віконська). Відвідини у мистця-самотника
По дорозі і перед хатою.
Минуло вже може десять літ, відколи я була в його робітні та любувалась циклем “Квіти” і портретом його дружини. Минулого року я кілька разів збиралася зайти до нього. Щойно два дні тому я пішла в товаристві молодого маляра, що перебував довший час у Парижі.
Молода генерація наших малярів надто занята собою, щоб ближче цікавитись мистцем, який усунувся від мистецького життя нашої столиці і працює в самоті.
Я була дуже цікава на стрічу молодої генерації зі старшою.
- Увійдіть щоб залишати відгуки
- Читати далі
- 2419 переглядів
Polski
І. Федорович-Малицька (Дарія Віконська). Форма й зміст у літературі
Ця проблема турбує вдумливі уми ще з часів Шіллєра та Гегеля і перед тим. Поняття “форми” в’яжу нерозривно з Аристотелем. Але відтоді це поняття перейшло такі ріжні еволюції, що, словами італійського естета-лінгвіста Венезетта Кроче “нераз те, що один називає формою, точно те, що інший називає змістом”.
Такий стан речі незвичайно ускладняє ці проблеми. Треба б спершу усталити, в якому значення дана людина уживає одного й другого очеркнення, і щойно потім приступити до дискусії над ними.
Нераз чуємо або читаємо в літературній рецензії, що дана книжка має “цікавий зміст, але погану форму”, або що “хоч цікава змістом, це не літературний твір”.
З того вийшло б, що літературний твір складається з двох окремих частин: із змісту, який може бути цікавий або нецікавий, і – з форми, яка “літературна” або ні.
Але так не є. Зміст може бути цікавий, найцікавіший: коли форма не літературна, це не літературний твір.
- Увійдіть щоб залишати відгуки
- Читати далі
- 2106 переглядів
English
Polski
Виняток з книжки “Моє царство небесне” німецького письменника П. Розеґера (Peter Rosegger) /пер. Дарії Віконської/
Перший день! Перший день нового життя. “Воскресіння тіла”, – каже Релігія. “Переміна матерії”, – кажуть дослідники природи.
Наколи в осени опадає листя з дерев, товкують це як примір марности усього існуючого; як примір, що все мусить умирати. Це кепський примір, бо по кількох місяцях дерево дістає нове листя й розпочинається нова весна, зовсім подібна до попередніх. По сотці весен та осеней дерево вкінці западається, одначе з його спорохнявілого пня ростуть молоді гони назустріч новому життю. І людину кладуть у гріб, як батька, а як дитина вона наново народжується.
Вправді можна казати, що все вмирає, але також, що все призначене на життя. Бо скільки денно вмирає, стільки бачимо й такого, що народжується. А як колись куля земна буде стара й безсильна, вона трохи відпічне, опісля переміниться і стане силою та частиною якогось нового живого устрою.
- Увійдіть щоб залишати відгуки
- Читати далі
- 1441 перегляд
English
Polski
Дарія Віконська: поміж Еросом і Танатосом
- Увійдіть щоб залишати відгуки
- Читати далі
- 1370 переглядів
English
Polski
Дарія Віконська. Мініатюри (поетична проза)

- Увійдіть щоб залишати відгуки
- Читати далі
- 2347 переглядів
English
Polski
При цитуванні і використанні матеріалів посилання на сайт обов'язкове.