Катря Гриневичева
Катря Гриневичева (1875-1947)
Одна з активних діячок жіночого руху в Галичині. Авторка збірки “Непоборні (1926) та історичних повістей “Шестикрилець” (1935) та “Шоломи в сонці” (1928). Письменниця культивувала стиль літературного бароко з його багатою орнаментикою, вишуканістю й вибагливістю вислову, високою поетичною насиченістю образу.
Юрій Шерех про Катерину Гриневичеву
Юрій Шерех про Катерину Гриневичеву
Уривок з книжки спогадів «Я-мене-мені»
(...)МУР не був щасливий у своїх галичанах. Одні були застарілі й провінційні, другі тільки побічно зв’язані з літературою, треті — і те, й те.
Але був один виняток. Він ніяк не позначився на літературі, бо особа, про яку тут буде мова, стояла на порозі смерти і скоро цей поріг переступила. Але зустрічі з нею лишили в мені невигладний слід. Бо вона була мистецьким твором сама. Вона була тією рідкісною появою, що мала стиль, мала зухвальство бути не такою, як інші. Кожне її слово з тих днів заслуговує на запис, на відтворення. Дещо я списав у нарисі «При битій дорозі» в серії «Над озером. Баварія». Тут у міру можливости спробую подати більше. Мова йде про Катрю Гриневичеву.
- Увійдіть щоб залишати відгуки
- Читати далі
- 2661 перегляд
Катря Гриневичева. На грані
Ганна Павлівна почувала себе сьогодні низкою надвразливих струн. Усі святвечірні спомини скільки їх було, завели в о круг неї свій зворушливий танок. Вона спішила зі щоденним робочим приділом, що обумовлював її крихке істнування. Середь цвенькоту ножиць і шурготіння полотен її тінь увихалася бодрим ритмом верх темноблискучого стола, як вираз волі й послідовности.
Ще трохи й скирта шитва, що її треба було-б кинути завтра в десятки рук, була готова й розділена на кожну машину зокрема. Ганна Павлівна вийшла й поринула у сіру, святочну ніч, нахилену над кожною душею таємничим привітом...
Так, над світом стояли під'єм і туга, ті самі, що торік вечір, що споконвіку у цю пору. У глибині-ж ночі, спорошеній золотою скрицею, давно вже блестіла зоря, знайома із старих книг та пісень поетів.
Тимчасом місто з його ігрою неонових лямп опинилося у далині й злисніла твердим слідом доріжка на самотах, вбита у чорнобілі пасмужини піль. Ганна Павлівна бігла тепер живим, окриленим кроком. Вона верталася у свою норку як сусол зі скоку поза лінію зораного поля.
- Увійдіть щоб залишати відгуки
- Читати далі
- 2452 перегляди
Фрагмент з повісті "Шестикрилець"
(Повний текст повісті на нашому сайті можна прочитати тут)
Велика глуша
(...)А там, круг Олелька з Библа, що місяць тому вернувся із окраїн світу, зчинилася облога: ніби птах із казки, який торочить усе, що діється на світі в кожну годину дня й ночі, він гомінко та різноцвітно розповідав новини з тисячі доріг.
Обсіли Олелька, як мухи молоко, — обгорілий незнаним сонцем, з вигляду напівчужинець, він розберложився копицею в тім своїм незгірше протертім каптані із жовтим, гей крокіс, підбоєм, загортав чорний чупер поза вухо.
— Тогідь на сам Корочюн, сів я миром у Царгороді. Що ж? Налетіли спомини, галицька кутя, мила в Розгірчі, в’яну! Осідлав я арабського бахмата, від Дальбекира, що за свою віру вгрібається не гірше покійничка Салядина, лечу в ліси з очей самому собі.
- Увійдіть щоб залишати відгуки
- Читати далі
- 1294 перегляди
Polski
Хвилини з життя Катрі Гриневичевої
Рідне гніздо Катрі Гриневичевої це Винники під Львовом із їх зеленими спохиллями лісів і містечком, заплетеним як вінок довкола привабної долини. Хату, де в заможній сім’ї побачила світ (19 листопада 1875 р.) авторка “Непоборних” і тепер видно з поміж смерек край достатних садиб; вона стоїть руїною, знищена московським стрільном.
Як трохлітна дитині К. Гриневичева переїхала до Кракова. Чужинне місто вскорі з'асимілтовало родину письменниці, а польська школа довершила решти. Дівчинка, втягнена в орбіту чужоплемінної психіки, мусіла перейти цей процес не аби як болюче, бо завсігди вважала себе кимось иншим посеред гурту. З часом це поняття поширилося самочинно на потребу стати кимось иншим серед загалу.
- Увійдіть щоб залишати відгуки
- Читати далі
- 1655 переглядів
English
Polski
Катря Гриневичева. По дорозі в Сихем
(Книжка повністю в нашій бібліотеці)
ІІ. Мак
Одного дня жінка Йосифа, теслі, ходила по хаті з недужим своїм хлопчиком на руках. Журливо нахилялася над ним, цілувала його волосся, мабуть, удесяте вже розпочинаючи свою колисанку. Співала у ній про голубе небо, нагріте теплом божої любові, про ручай, закосичений незабудьками, як очі ангелят, про зябликів та синичок, що саме тепер криються у затишшя материнських малесеньких крил.
Дитя зітхнуло, слухаючи, склонило і собі голівку ще ближче до груді Марії, з розхиленими жарою губками запало в глибокий сон.
Мама поклала його обережно на вбогій постелі, а сама боса, як була, побігла за ліками у місто. Щоби не гаяти часу, пустилася наскоси полем, з якого щойно спрятали сусідове збіжжя.
- Увійдіть щоб залишати відгуки
- Читати далі
- 2720 переглядів
Катря Гриневичева. Дорога
/зі збірки «Непоборні»/
(Книжка повністю в нашій бібліотеці)
— Ну, шабаш, Маріє, досить з тебе! – сказала я дівчині, що прятала скло після вечірнього чаю. — Можеш іти.
Схилена над паперами, замітила я між якоюсь одною сторінкою і другою, що рухлива тінь Марії, заломлена на стелі, станула на місці, і кроки, приглушені грубою вощанкою долівки, стихли.
Настирлива конечність приневолила мене оглянутися. За моїми плечима стоїть Марія і наче жде чогось. Її голова трохи прихилена під рубцем білої хустини, а тінь лягла посмерком на чисте чоло й очі.
— Що там ще, Маріє?
Відповіла не зараз.
- Увійдіть щоб залишати відгуки
- Читати далі
- 2131 перегляд
English
Polski
При цитуванні і використанні матеріалів посилання на сайт обов'язкове.